Miliardár zo sveta kryptomien, o ktorom nikto nepočul

Miliardár zo sveta kryptomien, o ktorom nikto nepočul

Súkromná čínska spoločnosť Bitmain sa zaoberá výrobou vysoko výkonného hardvéru určeného na ťažbu kryptomien, pričom tejto ťažbe sa vo veľkej miere sama venuje. V priebehu posledných mesiacov sa jej podarilo upútať pozornosť celého sveta, keď sa na verejnosti začali objavovať novinky o jej nadchádzajúcej počiatočnej verejnej ponuke akcií (IPO). Na mediálne výslnie sa dostal predovšetkým Jihan Wu, ktorý je spoluzakladateľom a jedným z dvoch generálnych riaditeľov spoločnosti Bitmain. Jeho popularita sa zvýšila najmä v dôsledku podnikateľovej frekventovanej prítomnosti na sociálnych sieťach.

Druhým zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Bitmain ja Micree Zhan, ktorý sa síce úspešne udržal v pozadí, ale vlastní omnoho väčší podiel v spoločnosti ako samotný Wu. Informácie zverejnené v rámci prípravy na IPO pojednávajú o tom, že Zhan je technologickým géniom spoločnosti Bitmain a vlastní v nej podiel vo výške 36,58%, zatiaľ čo Wu drží 20,5%.

Spoločnosť so sídlom v Pekingu je presvedčená o tom, že akonáhle budú jej akcie dostupné pre obchodovanie na burze, podnik bude schopný dosiahnuť trhovú kapitalizáciu na úrovni 14 miliárd dolárov. To by v konečnom dôsledku znamenalo, že Zhan bude vlastniť podiel v spoločnosti o hodnote najmenej 5,1 miliardy dolárov a Wu v hodnote takmer 2,9 miliardy dolárov.

Časopis Forbes však nemá až takéto pozitívne prognózy. Oslovení analytici totiž odhadli, že Zhan v súčasnosti disponuje čistým majetkom o hodnote približne 4 miliardy dolárov, kým Wu má k dispozícii bohatstvo o hodnote takmer 2,3 miliardy dolárov. Magazín Forbes posudzoval hodnotu spoločnosti Bitmain s ohľadom na cenu a výnosnosť porovnateľných spoločností, vrátane podnikov ako Nvidia, AMD, Qualcomm, Mediatek a Cisco.

Je však dôležité poznamenať, že v podstate neexistuje žiadna iná spoločnosť, ktorú by bolo možné priamo prirovnať k spoločnosti Bitmain. Dôvodom je jedinečná povaha tejto čínskej vychádzajúcej hviezdy. Spomenuté mená sme zvolili preto, lebo v rámci produkcie počítačových čipov a polovodičov aplikujú podobnú metodológiu. Rick Hsu, ktorý je hlavným analytikom investičnej spoločnosti Daiwa Capital Markets, vysvetlil, že sa jedná o spoločnosti, ktoré síce dizajnujú a predávajú čipy a hardvér, ale samotnú konštrukciu prenechávajú výrobcom tretích strán.

Činnosť spoločnosti Bitmain však nie je zameraná výlučne na produkciu čipov a polovodičov. Podstatná časť jej príjmov pochádza aj z ťažby kryptomien a ťažobných centier, ktoré spravuje – BTC.com a Antpool. Mark Li, ktorý je vedúcim technologickým analytikom spoločnosti Sanford C. Bernstein & Co., uviedol, že súčasný sektor kryptomien je ešte stále nedostatočne preskúmaný a vystavený príliš veľkej volatilite. Z toho údajne vyplýva, že budúcnosť čipov špecializovaných na ťažbu digitálnych mien je pomerne neistá. Analytik Brett Simpson z agentúry Arete Research uviedol, že spoločnosť Bitmain sa momentálne nachádza v podobnej situácii, akú vo svojich začiatkoch prežívala aj spoločnosť Cisco – v dobe, keď bola budúcnosť IP technológií veľmi nejasnou.

Micree Zhan je talentovaným inžinierom, ktorý stojí za vývojom unikátnych integrovaných obvodov so špecifickou aplikáciou (ASIC) – teda čipov, ktoré prispeli ku globálnemu rastu najväčšieho producenta hardvéru na ťažbu kryptomien. Napriek prestíži tejto inovácie sa však o Zhanovi vie mimoriadne málo. Dokonca aj jeho profil na sociálnej sieti LinkedIn je neobvykle stručný a uvádza jednoducho fakt, že Zhan pracuje ako „Generálny riaditeľ spoločnosti Bitmain“. Nič sa tu neuvádza o jeho predchádzajúcej kariére ani vzdelaní.

Z iných dostupných zdrojov sme boli o tajomnom inovátorovi schopní zhromaždiť nasledujúce informácie. Zhan úspešne ukončil bakalárske štúdium na univerzite v provinčnom meste Shandong, kde v roku 2001 získal titul v elektrotechnickom inžinierstve. V roku 2004 dokončil magisterský titul v inžinierstve na Inštitúte mikroelektroniky v rámci Čínskej akadémie vied. Jeho kroky následne sledovali na Univerzitu Tsinghua v Pekingu, kde pracoval ako inžinier v rámci výskumu a vývoja vo Výskumnom inštitúte informačných technológií.

Zhan začal v priebehu roka 2006 pracovať v čínskej spoločnosti Unitend Technologies, ktorá sa zameriavala na dizajn čipových obvodov. Pôsobil tu ako vedúci výskumu a vývoja a riaditeľ oddelenia integrovaných obvodov. Zhan v tejto spoločnosti dohliadal na dizajn a vývoj špecifických čipov pre digitálne televízne prijímače – počas jeho pôsobenia v spoločnosti bol svedkom distribúcie viac než jedného milióna takýchto zariadení. Okrem toho v tom období publikoval veľké množstvo dokumentov a patentov týkajúcich sa čipových obvodov, pričom neskôr asistoval pri zavádzaní národné štandardu pre univerzálne mediálne rozhrania – jedná sa o podkladový protokol používaný v digitálnych televíznych zariadeniach.

Zhan v roku 2010 úspešne založil start-upovú spoločnosť DivaIP Technologies so sídlom v Pekingu, ktorej činnosť sa sústreďovala na vývoj a produkciu takzvaných set-top boxov. Zhan a Wu sa stretli úplnou náhodou, keď Zhan propagoval svoje podnikanie v uliciach Pekingu. Portál Quartz uviedol, že podnikateľ sa od svojho nového známeho snažil získať radu ohľadom financovania rozbehnutého projektu. Wu mu síce v tejto konkrétnej otázke nedokázal pomôcť, ale ich cesty sa opäť skrížili už o tri roky neskôr.

Wu je mladším z dvojice podnikateľov, pričom v roku 2009 ukončil štúdium na Univerzite v Pekingu duálnym titulom z ekonomiky a psychológie. Jeho profil na sociálnej sieti LinkedIn uvádza, že od roku 2010 do roku 2013 pracoval ako investičný manažér v súkromnej investičnej spoločnosti China Grand Prosperity Investment. Potom sa už posunul priamo k založeniu spoločnosti Bitmain.

Medzitým sa okrem toho stal aj spoluzakladateľom čínskeho Bitcoinového fóra 8BTC, ktoré bolo spustené v priebehu roka 2011. Wu je tiež údajne prvým jednotlivcom na svete, ktorý preložil pôvodný manuál Bitcoinu od Satoshiho Nakamota do mandarínskej čínštiny. V roku 2016 na seba v nadmernej miere upozornil v online prostredí, keď na sociálnej sieti Twitter uverejnil výbušnú reakciu na komentár užívateľa, ktorý kritizoval jeho podporu smerovanú kryptomene Bitcoin Cash.

Wu v roku 2013 oslovil Zhana a po vzájomnej dohode sa rozhodli, že spoločne založia spoločnosť Bitmain Technologies. Wu oceňoval predovšetkým Zhanove skúsenosti v rámci v čipového dizajnu, ktoré sa ukázali byť mimoriadne hodnotnou devízou pri konštrukcii vysoko výkonných obvodov, vhodných pre trh s kryptomenami. Ťažba Bitcoinu a ďalších digitálnych mien si totiž vyžaduje masívne kapacity výpočtovej sily, ktorú špecifické ASIC čipy nemajú problém poskytnúť. Po napojení na sieť sa podieľajú na riešení komplexných matematických problémov, prostredníctvom ktorých sú transakcie s kryptomenami overované a ukladané na blockchain.

Agentúra Bloomberg uviedla, že Zhan po návrhu na založenie spoločnosti údajne strávil dve hodiny štúdiom Bitcoinu na Wikipédii a následne okamžite súhlasil s vytvorením nového podnikania.

Spoločnosť Bitmain už o štyri roky neskôr vykázala príjmy vo výške 2,5 miliardy dolárov. Bol za to zodpovedný predovšetkým predaj hardvéru špecializovaného na ťažbu digitálnych mien. Ešte pozoruhodnejšou je skutočnosť, že čínska spoločnosť iba v priebehu prvého kvartálu roka 2018 zaznamenala príjmy vo výške 1,9 miliardy dolárov. Generálni riaditelia spoločnosti Bitmain dúfajú, že sa im podarí vykonať IPO na burze cenných papierov v Hongkongu ešte pred koncom tohto roka, ale zatiaľ nič nie je potvrdené.

Pripravované IPO však nebude obrovským krokom iba pre samotnú spoločnosť Bitmain, ale rovnako aj pre širšiu komunitu sústredenú okolo kryptomien. Celý sektor kryptografických technológií síce vznikol s obrovským burácaním, ale po prekonaní obdobia útlmu sa v súčasnosti opätovne snaží dostať do svetla svetových reflektorov. Úspešné IPO takejto uznávanej spoločnosti by bolo tým správnym symbolom obnovenia prestíže kryptomien.

Žiadny hrdinský príbeh však nie je bez komplikácií a tie sa zjavili aj v tomto prípade. Niektorí trhoví analytici totiž poukázali na potenciálny pokles dopytu po ťažobných čipoch, čo by sa v konečnom dôsledku mohlo negatívne prejaviť pri vstupe spoločnosti na burzu. Neostáva nám však nič iné, než si počkať na výkon spoločnosti Bitmain v rámci tretieho a štvrtého kvartálu roka 2018.

Pridané: 16. 09. 2018

Bude Vás zaujímať

Mýty Slovákov o BITCOINE. Veríš im aj ty?

Dnes sme sa rozhodli upustiť od ťažkých výrazov tradingu a prejsť...

čítať ďalej...

Analýza Bitcoinu! Vrátime sa ešte k hodnote 5200 USD?

Článok je prevzatý z webu http://www.kryptonovinky.sk UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto...

čítať ďalej...

Odber noviniek